Aktuality

Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka
01.11.2021

SKIP ČR vyhlašuje třináctý ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Hlavními sponzory projektu jsou nakladatelství Triton a SKIP ČR. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Do projektu přihlašuje letošní žáky prvních tříd základních škol veřejná knihovna ve spolupráci se školami v místě působnosti knihovny.

 

Knihovna, která žáky do projektu přihlašuje, s nimi pracuje nad rámec obvyklých knihovnických činností.  V období od prosince 2021 do května 2022 připraví pro prvňáky nejméně jednu návštěvu knihovny a uspořádá další akce vedoucí k rozvoji zájmu o četbu (společná čtení, besedy s tvůrci knih, výstav apod.)

Odměnou za úspěšné absolvování projektu je pro děti knížka pro prvňáčka, původní česká novinka, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit.

Virtuální Univerzity třetího věku - VU3V 2021/2022
05.10.2021

Přihlaste se do Virtuální Univerzity třetího věku. První přednáška zimního semestrálního kurzu Rituály evropských královských rodů začíná v úterý 5. října 2021 v 9 h v konzultačním středisku v Městské knihovně v Kostelci nad Orlicí. Zájemci volejte městskou knihovnu 724 329 557 a 724 733 940. Více informací: https://e-senior.czu.cz

Malování v knihovně
04.10.2021

Malování v knihovně

Příběhy domů – soutěž
30.09.2021

Příběhy domů je literární soutěž, kterou připravila Knihovna města Hradec Králové, dále jen KMHK, v rámci krajské kampaně čtenářství.

Je to výzva nejen pro čtenáře naší knihovny, ale i pro čtenáře všech knihoven v regionu. Pokud se knihovny nebudou chtít zapojit do celokrajské soutěže, ale chtěli by něco takového uspořádat pouze v rámci své knihovny, KMHK dává připravené podklady soutěže k dispozici a můžete je využít.

Bližší informace a pravidla na přiložených letácích z KMHK.

pravidla

V pondělí 27. 9. 2021 bude Obecní úřad v Záměli včetně knihovny U Z A V Ř E N
27.09.2021

V pondělí 27. 9. 2021 bude Obecní úřad v Záměli včetně knihovny U Z A V Ř E N

Tvůrčí dílna "Vyrob si svého draka"
25.09.2021

V sobotu 25. září 2021 se bude od 10 do 17 hodin konat v Sýpce – Muzeu Orlických hor tvůrčí dílna na téma „Vyrob si svého draka“. Anotaci k akci zasílám níže, plakát a ilustrační foto pak v příloze tohoto emailu.

 

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Vás srdečně zveme v sobotu 25. září 2021 od 10 do 17 hodin do Sýpky – Muzea Orlických hor na tradiční tvořivou dílnu na téma „Vyrob si svého draka“. Podzim je tu a s ním i pouštění draků. Přijďte si jednoho takového vyrobit do Sýpky. Nemusíte si nic nosit, vše pro Vás bude připraveno. Vstupné dobrovolné. Akce proběhne za dodržení protiepidemických nařízeních o kulturních akcích.

Byly nalezeny klíče
20.09.2021

Dnes byly nalezeny klíče. Nyní je k předání na obci v Záměli.

Inventura knihovního fondu
18.08.2021

Ve středu 18. 8. 2015 proběhla inventura knihovního fondu, které se zúčastnil Pavel Hošek z Městské knihovny z Kostelce nad Orlicí.

Nekonečný vesmír - 7. ročník fotografické a výtvarné soutěže, pro děti a mládež do 18 let knihovna Mokré
30.06.2021

Termín zaslání fotografii a obrázků do 30.6.2021, Vyhodnocení září 2021 v Mokrém

 

Odměna při vyhodnocení pro soutežící i veřejnost:

Pozorování noční oblohy hvězdářským dalekohledem s Petrem Horákem a Petrem Komárkem z pardubické hvězdárny

 

Podmínky soutěže na knihovna.obecmokre.cz

 

Festival muzejních nocí do 12. 6. 2021
12.06.2021

Ve dnech 14. května až 12. června 2021 se uskuteční XVII. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem.

Festival muzejních nocí 2021
14.05.2021

Ve dnech 14. května až 12. června 2021 se uskuteční XVII. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem.

Knihovní systém Koha
21.04.2021

Od 21.4.2021 obecní knihovna v Záměli začala používat Knihovní systém Koha. Příjde li čtenář do knihovny bude novou přihláškou zaveden do tohoto systému. Bude si moct určit přihlašovací jméno a heslo. Může si elektronicky provést rezervaci knih z pohodlí domova a pak v knihovně vyzvednout. Je tedy zaručena okamžitá dostupnost a rychlá odezva katalogu pro všechny čtenáře ať už se připojí odkudkoliv.

 

Koha je plnohodnotný systém pro správu knihovny. Vznik tohoto systému se datuje do roku 2000, kdy jej začalo vytvářet novozélandské sdružení knihoven Horowhenua Library Trust. Tento software je od samého začátku koncipován jako otevřený (open-source). Odtud také pochází jeho název Koha. Je to původem maorské slovo a znamená dar, dar knihovnické komunitě. Výhoda tohoto přístupu je předem jasná - knihovna nic neplatí za software samotný, ale pouze za služby související s jeho zprovozněním a údržbou.

Díky škálovatelnosti jej lze použít pro libovolnou knihovnu od malých obecních knihoven až po velké vědecké knihovny čítající stovky tisíc svazků. Vývoj systému probíhá celosvětově a je sponzorován knihovnami všech velikostí, dobrovolníky a spolupracujícími komerčními společnostmi.

Neopomenutelnou výhodou otevřenosti knihovního systému Koha je také fakt, že se knihovna může sama účastnit jeho dalšího vývoje dle svých možností například tím, že bude pomáhat vylepšovat českou lokalizaci nebo se podílet na testování a hlášení chyb. Může se tak stát dalším aktivním členem české knihovnické Koha komunity.

Knihovna má od 12. dubna 2021 - OTEVŘENO
12.04.2021

Knihovna má od 12. dubna 2021 otevřeno

 

Respektujte pravidla:

 • pouze 2 lidi na knihovnu
 • u vchodu provádějte dezinfekci rukou (případně si vezměte jednorázové rukavice - k dispozici u vchodu)
 • mějte nasazanou roušku
 • dodržujte rozestupy (neplatí pro osoby ze společné domácnosti)
Noc s Andersenem bude letos opět u vás doma!
09.04.2021

Hlavním tématem bude 80. výročí Záhady hlavolamu, ale také hlavolamy celkově. Pro mladší děti navrhujeme jubilanty roku 2021 - Františka Hrubína, Václava Čtvrtka, Radka Pilaře či 75. narozeniny časopisu Mateřídouška.

Letos opět nebude probíhat v knihovně, ale všude tam, kde se  s dětmi budete chtít zapojit. Těšit se můžete na živé vysílání z knihovny, čtení, kvízy, hádanky, hry a soutěže i pohybové aktivity.

Jak bude letošní 21. ročník vypadat a jak postupovat, abyste se mohli stát součástí?

Takto:

 

 • Přihlaste se pomocí formuláře a buďte u toho s námi.
 • Doma si společně s dětmi postavte „čtenářské doupě“. Místo, kde si budete společně večer číst a povídat.
 • Připravte si nějaké dobré občerstvení.
 • Pokud budete chtít s námi vyrábět zajíčka, připravte si doma pro každé dítě: starou ponožku, stužku nebo provázek, gumičku, rýži nebo jiný materiál na výplň, něco na očička (knoflík např.), tavnou pistoli nebo jehlu a nit, nůžky.

Zapojit se můžete, i když třeba nechcete být on-line a sdílet s námi to, co zrovna děláte. I tak budeme moc rádi, když budete spolu a strávíte čas s dětmi, knížkami a čtením.

Příběhy domů – soutěž
01.04.2021

Příběhy domů je literární soutěž, kterou připravila Knihovna města Hradec Králové, dále jen KMHK, v rámci krajské kampaně čtenářství.

Je to výzva nejen pro čtenáře naší knihovny, ale i pro čtenáře všech knihoven v regionu. Pokud se knihovny nebudou chtít zapojit do celokrajské soutěže, ale chtěli by něco takového uspořádat pouze v rámci své knihovny, KMHK dává připravené podklady soutěže k dispozici a můžete je využít.

Bližší informace a pravidla na přiložených letácích z KMHK.

pravidla

Noc s Andersenem 2021 - neuskuteční ani v uvažovaném náhradním květnovém termínu.
26.03.2021

... Určitě už víme datum - pokud nám to situace dovolí, měl by to být pátek 26. března 2021 :-)

v roce 21 bude pohlednice rozesílat Albatros, ten navrhuje jako hlavní téma  80. výročí Záhady hlavolamu. A i když foglarovské téma bylo před dvěma lety, myslíme, že je to natolik nosné téma, které pro starší děti můžeme použít... Můžou to být také hlavolamy, anebo už předchystané programy s Foglarem a RŠ. Pro mladší děti navrhujeme jubilanty roku 2021 - Františka Hrubína, Václava Čtvrtka či Radka Pilkaře, případně Krtečka (pohlednice ale budou pro všechny stejné, tedy bude na nich výjev z knihy Záhada hlavolamu)

 

Noc s Andersenem – v knihovnách po celém Česku, původně plánovaná na 27. 3., se podle organizátorů neuskuteční ani v uvažovaném náhradním květnovém termínu.

Mezi dvěma ohni. Jedná se o 1. díl šestidílné fantasy série Kvadriga. Autorka Lucie Stošková
11.03.2021

dovoluji se na Vás obrátit s nabídkou knihy Lucie Stoškové, Mezi dvěma ohni. Jedná se o 1. díl šestidílné fantasy série Kvadriga. Kniha vyšla v lednu letošního roku, další díly už jsou napsány a připravují se k vydání. Nakladatelství Backstage Books román zařadilo do fantasy meče a magie, ale jedná se spíše o fantasy pro ženy a dívky. Knihu lze objednat na internetu u distributorů Kosmas, Luxor, Dobrovský i u jiných.

Bezkontaktní výdej předem rezervovaných knih
27.01.2021

Od středy 27. ledna 2021 bude v knihovně možný bezkontaktní výdej předem rezervovaných knih přes e-mail. 

Pro knihy si můžete přijít až, když Vám přijde potvrzovací e-mail. Není to výdejní okénko, ale bezkontaktní výdej v 5. stupni tabulky PES, který bude probíhat v pondělí a ve středu od 8 h do 16 h.

Po příchodu ke stolku na úřadě Vám doneseme Vámi objednané knihy položí na stolek, vzdálí se, a Vy si knihy vyzvednete a odejdete. Stejným způsobem můžete zaplatit registrační poplatek. 

Knihy vracejte pouze do boxu umístěné u stolku.

 

Knihovna do odvolání uzavřena
04.01.2021

Knihovna uzavřena od pondělí 4. ledna 2021 do odvolání. Výpůjčky knih jsou prodlouženy do 29. ledna 2021.
Do nového roku 2021 vám všem přejeme jen to dobré. Vaše knihovna

Vánoční svátky od pondělí 21.12.2020 do 5.1.2020 bude knihovna a obecní úřad uzavřen
21.12.2020

od pondělí 21.12.2020 do 5.1.2020 bude knihovna a obecní úřad uzavřen

Knihovna otevírá výdejní okénka
23.11.2020

DOVOLUJEME SI Vás informovat, že od pondělí 23.11.2020. Knihovna otevírá výdejní okénka pro Vaše předem připravené objednávky a rezervace dokumentů, jak jí to umožňuje aktuální vládní rozhodnutí. Máme dokonalou zásobu dobrodružství pro každého. – nové knihy zapůjčené z Kostelce nad Orlicí.

 

Když se minulý týden vyhlašovala přísnější opatření, která znamenala uzavření většiny obchodů, nezaznělo, zda se týkají také knihoven. Ty se pak musely dodatečně dotazovat na ministerstvu kultury, které jim potvrdilo, že knihovny patří mezi „maloobchodní prodej“, a tudíž jsou uzavřené. Nemohou navíc otevřít ani výdejní okénko, jako to dělají knihkupectví po vzoru restaurací.

 

Knihovny se dozvěděly o svém uzavření až od Národní knihovny, která se musela dotazovat ministerstva kultury. Na svých stránkách Národní knihovna píše: „U zákazu maloobchodního prodeje a služeb od 22. 10. 2020 do 3. 11. 2020 nejsou v opatření knihovny explicitně jmenovány, ale ministerstvo kultury následně potvrdilo, že zákaz provozu se vztahuje i na knihovny.“

Festival muzejních nocí do 14. 11. 2020
14.11.2020

od 10. října a potrvá do 14. listopadu 2020 Ve dnech 14. května až 12. června 2021 se uskuteční XVII. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem.

Z důvodu vládního nařízení je knihovna od 22.10.2020 dočasně UZAVŘENA
22.10.2020

Z důvodu vládního nařízení je knihovna od 22.10.2020 dočasně UZAVŘENA

Festival muzejních nocí 2020
10.10.2020

od 10. října a potrvá do 14. listopadu 2020  se uskuteční XVI. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem.

20. pohádková Noc s Andersenem
09.10.2020
 1. pohádková Noc s Andersenem byla plánována na pátek 27.3. na téměř 1700 místech. Nocovat mělo na 95.000 malých i velkých účastníků, a to nejen v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, ale také na Slovensku či v Polsku, ve Slovinsku, v USA, Chorvatsku, Dánsku, Německu, Saúdské Arábii, Turecku, Řecku, Švýcarsku, Itálii, Velké Británii, na Novém Zélandu, v Kanadě či na Maltě, v Austrálii, Francii, Bulharsku, ve Španělsku a Portugalsku, v Litvě i Singapuru - tedy celkem v 24 zemích světa!

Bohužel, okolnosti nebyly pohádkám nakloněny, díky koronavirové pandemii muselo být pohádkové nocování přesunuto. Jubilejní 20. Noc s Andersenem by tak měla proběhnout v pátek 9. října 2020. Vyhlášení nouzového stavu nám sice všem komplikuje život, my se však nechceme nechat otrávit! Nocování bude! Ale jiné... když nemůžou děti na pohádkové nocování do knihovny či školy, pokusíme se přenést atmosféru "noci" k nim domů. Pomozme dětem a rodičům objevit a znovu si užít společné chvíle s knihou.

Milé děti, milí rodiče! Uspořádejte si svou vlastní noc! Zkuste věnovat páteční večer společnému čtení, rodinnému divadélku s literárními předlohami, společnému povídání o tom, co rádi čtete, malování obrázků inspirovaných četbou, připravte si čtecí doupata či polštářky, napište společný příběh či natočte video, jak si společně čtete! Najděte si pohádkový recept a společně si něco upečte... Můžete si také noc rozdělit - do půlnoci si číst s dětmi, po půlnoci pak bez dětí :-) Buďte na příjmu, sdílejte na FB Noci s Andersenem nebo pošlete na e-mail
nocsandersenem@gmail.com fotky nebo kraťoulinká videa, jak si čtete či pochutnáváte na pohádkových dobrotách. Došlé zprávy slosujeme a 15 dětí odměníme krásnou knihou z nakladatelství Argo nebo audioknihou vydavatelství Tympanum.

 

Den i podvečer s Andersenem v živém vysílání připravuje také Rádio Junior, a jak píše šéfredaktor Tomáš Vacek: "Noc s Andersenem bude jako téma dne, knížky a podvečerní čtení tedy budou tématem vysílání od rána až do 19.00 hodin."

 

Co již proběhlo a k čemu se lze vrátit? Chystaly se velké oslavy výročí narození Boženy Němcové, v nakladatelství Albatros připravil Ondřej Müller zapeklité otázky k 20. výročí českého překladu knihy Harry Potter a pohádkové pohlednice s Harrym Potterem jsou už od března rozeslány. Oblíbenou pohádkovou soutěž pro děti má na svém webu elektronický časopis veverusak.cz, časopis Mateřídouška nabídl v březnovém čísle celostránkový kvíz Jak dobře znáš Andersenovy pohádky? a až z daleké ciziny do Čech dorazilo už v březnu speciální číslo Krajánka, elektronického časopisu pro multilingvní děti. 24.9.2020 byla v Pedagogickém muzeu předána také Cena nočních spáčů. Nejvíce hlasů získala kniha Vojtěcha Matochy Prašina, pro kterou hlasovalo na 160 "nocujících" knihovníků z celé ČR.

V pátek 9.10.2020 ukončí Noc s Andersenem Týden knihoven v České republice.

http://nocsandersenem.cz/

 

 Noc s Andersenem pořádá Klub dětských knihoven SKIP a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR

Noc s Andersenem - informace k dnešní noci - u Vás doma
09.10.2020

Milí a milé, tak dnes to vypukne! Na FB stránce Noc s Andersenem najdete zdravici ministra kultury ČR pana Lubomíra Zaorálka a také zdravici velvyslance Dánského království v ČR pana Ole Frijs-Madsena. Úderem 20.00 zveřejníme zapeklitou otázku Čtisibrýla Ušatého, takže nezapomeňte náš FB sledovat :-)
Dnes ještě dorazila písnička z Kostomlat i s obrázky, dále připomínáme, že na webu
www.nocsandersenem.cz najdete v oddílu Ke stažení knihu Pomozte panu Andersenovi od Sunny Canadian International School z Jesenice-Osnice. Na webu najdete také informace o Dánsku, recepty na dánské dobroty... Nezapomeňte posílat fotky či videa nocsandersenem@gmail.com nebo přímo na FB Noci, v příštím týdnu vylosujeme a odměníme knihami a CD z vydavatelství Argo a Tympanum . Poslouchejte Rádio Junior... užijte si s námi pohádkový večer a noc! NEDOVOLME, ABY NAŠE DĚTI VYRŮSTALY BEZ POHÁDEK! My s Vámi budeme alespoň v duchu - a na FB v kontaktu minimálně do 24.00 :-)

Zdravice dánského velvyslance v Praze, pana Ole Frijs-Madsena
09.10.2020

Milé děti a milí rodiče,

zdravím vás společně s naším pohádkovým panem Andersenem letos trochu netradičně do vašich domovů a přeji vám všem krásnou Noc s Andersenem! Doufám, že si užijete příjemný večer s knihami plnými úžasných příběhů v kruhu vaší rodiny. A vlastně budu moc rád, když si takovýto večer zopakujete častěji, až do doby, než se opět společně potkáme na Noci s Andersenem ve vašich knihovnách a školách, jak jsme zvyklí.

:)


Ole Frijs-Madsen
dánský velvyslanec

N O U Z O V Ý S T A V
05.10.2020

V souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vláda vyhlašuje pro území ČR z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti výskytu koronaviru  Covid -19 N O U Z O V Ý     S T A V od půlnoci 5. října 2020 Na základě tohoto vyhlášení se ruší akce pořádané obcí Záměl

Týden knihoven od 5.10. - 11.10.2020
05.10.2020
 1. Přihlaste se / registrujte se na www.palmknihy.cz
 2. Klikněte na „Knihovnička“ a poté na „Uplatnit voucher darované e-knihy“
 3. Napište kód TYDENKNIHOVEN20 do polička „kód kuponu“ a potvrďte
 4. E-knihy se objeví v „Knihovničce“ na webu i v aplikaci Palmknihy (Android, iOS)

Potřebujete poradit? Napište na podpora@palmknihy.cz

S politováním vám oznamujeme, že naše činnost pravidelné knihovnické tvoření je pozastavena.
02.09.2020

Vážení rodiče, milé děti

V současné době je naše pravidelné knihovnické tvoření pozastaveno. V případě dotazů volejte tel.: 494 546 211 paní Pavlína Pleslová, pondělí a středa od 8:00 - 12:00 13:00 - 17:00 hod.

Do knihovny opět s rouškou
01.09.2020

Vážení čtenáři,

vzhledem k nařízení hygieniků platí opět povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách. Děkujeme Vám za pochopení.

 

Ode úterý je v Česku znovu povinné zakrývat si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou, na úřadech, při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízeních nebo na vnitřních akcích od stovky účastníků. Děti, které v úterý zahajují nový školní rok, je plošně nařízené nemají, v některých školách se ale budou muset nosit například ve společných prostorech. (Důvod opatření je, že za půl roku od začátku epidemie je v Česku 24 618 případů covidu-19, zemřelo 424 nakažených.)

Je pro Vaše zdraví něco zdravějšího než zdravotnictví?
24.08.2020

Přednáška v knihovně od 15:00 hod.

V rozvinutých zemích sílí hlasy, které poukazují na to, že spojité nádoby nákladů na zdravotní péči a její kvality, ve kterých se politici a systémy snaží vybalancovat cenovou hladinu co nejníže a rysku kvality poskytovaných služeb přitom posunout co možná nejvýše, je možné ovlivnit i jinak než pouhým tlakem na poměr cena/hodnota. Tenčící se finanční zdroje a současné změny, které v tomto prostředí probíhají, nutí zodpovědné osoby hledat v širším rámci zdravotnických systémů i poněkud „holističtější“ přístupy, než jen prosté škrty. Co by tedy mohlo být lékem pro churavějící systémy zdravotní péče? Investice do komunitních služeb. 

Vážení čtenáři, od středy 1. července 2020 už nemusíte v knihovně nosit roušku.
01.07.2020

Vážení čtenáři, od středy 1. července 2020 už nemusíte v knihovně nosit roušku.

 

Uznáte-li za vhodné, roušku noste dál. Stále platí heslo Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Po příchodu do knihovny si prosím dezinfikujte ruce. Dezinfekce je stále k dispozici u vchodu do každé pobočky. Přinesené knihy doma vždy na pár dní odložte. Pokud se cítíte nemocní, nechoďte do knihovny.

Děkujeme za trpělivost, ohleduplnost a pochopení. Buďte s námi, jsme s vámi!

Nové knihy - výměnný soubor
11.05.2020

Máme nový výměnný soubor z Kostelce nad Orlicí: Connelly = (Advokát, Nokturna, Ztracené duše), Cook (Pandemie), Franklin (Labyrint smrti, Relikvie mrtvých, Vrahova modlitba, Vykladačka smrti), Grebe (Modrý motýl), Hosseini (A hory odpověděly), James (Mister), Lackberg (Zlatá klec), Lapena (Manželé odvedle, Někdo cizí v domě, Nevitaný host), Larkin (Zůstaň), Larsen (Mánie), Lilja (V paskti), Mc Mahon (Takhle to končí), Macpaherson (Pověsti ze Skotské vysočiny), Madejová (Přítažlivá drzost), Martin (Snové písně, 2 díly), McMahon (Zimní lidé), Nachtigallová (Deník fejsbukové matky), Nachtigallová (Deník fejsbukové matky pokračuje), Nors (Spojka), O´Toole (Čas Robinsonů), ROberts (Když přijde soumrak) Ward (Andělský podíl, Ďáblův podíl, Králové bourbonu)

 

Beletrie pro mládež:

Březina (Ďábelská parník, Démon ticha, LoĎ duchů, Noc oživlých mumií), Březinová (Nevinná lavina, Poušť, všude pošť, Ve spárech džungle, Ztraceni ve vlnách), Colfer (Země příběhů), Hunter (Volání divočiny 4. díly), Ibbotson (Tajemství 13. nástupiště), Matocha (Prašina 2. díly), Ohlsson (Stříbrný chlapec), Parvela (Kepler62 7.dílů), Řeháčková (Vzrůšo kvůli nové holce), Sands (Alchymistova šifra 3. díly)

Otevření knihovny
04.05.2020

Pondělí, středa:          8 - 11           13 - 17 hod.

 

Milí čtenáři, od pondělí 4. května 2020 pro vás otevíráme knihovnu. Prosíme vás o dodržování následujících opatření: Při vstupu do budovy knihovny musí mít každý nasazenou roušku či respirátor a dezinfikovat si ruce připravenou dezinfekcí.

 

Knihy vracejte pouze do boxu na knihy, který stojí v zádveří vchodových dveří. Tyto knihy se musí dát stranou do tzv. karantény na dobu 5 dnů.

Vstup do půjčoven je povolen max. 4 čtenářům najednou s minimálním rozestupem 2 metrů.

Dobu pobytu doporučujeme omezit max. na 10 minut.

Poskytujeme pouze výpůjční služby: vracení a půjčování knih. Ostatní služby (čítárna, vyrábění... ) není povoleno využívat.

 

Uzavřena bude i toaleta.

Náměty na společný čas s dětmi
13.04.2020

My jsme si dovolili pro Vás připravit (a stále je aktualizujeme) náměty na čas trávený doma či pomoc, jak lépe o situaci hovořit:

 

Nabízíme využití časopisu Malý tvořivec, který vydavá Klub tvořivých knihovniků SKIP.
Jednotlivá čísla jsou volně ke stažení:
https://www.skipcr.cz/odborne-organy/klub-tvorivych-knihovniku/maly-tvorivec.

 

Dále s námi můžete soutěžit ve hře BOŽENA a vyplňovat kvízy o ceny:
https://www.knihovnahk.cz/pro-deti/aktuality/zacina-bozena-pojdte-soutezit

 

Ministerstvo vnitra ČR vydalo ilustrovanou brožuru jak lépe dětem (i dospělým) vysvětlit současný mimořádný stav. Děti, které často nerozumí tomu, proč nesmí do školy nebo navštěvovat své babičky, mohou mít obavy a strachy, které vůbec nevnímáme. Ani dospělí mnohdy nevědí, jak o pandemii mluvit, co si o tom ale mají myslet děti a jak jim hrozbu koronaviru vysvětlit?
Na stránkách najdete popis a pdf brožury ke stažení:
https://www.mvcr.cz/clanek/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru-nabizime-reseni.aspx

 

Skauti nabízí mimořádnou možnost plnit odborky i těm, kteří nechodí do skautu. Naučte se (děti i dospělí:) něco nového:
https://www.skaut.cz/odborkyvsem/

 

Oblíbené deskové hry v online verzi, pokud zrovna nejste její majitel nebo jste si nestihli v knihovně hru zapůjčit:
https://cs.boardgamearena.com/join

 

Pohádkové omalovánky s hádankou k tisku:
https://www.knihovnabbb.cz/cardfiles/card-3911/card-31140/files/omalovanky.pdf_1054ba0df5e9bbca1e384c7edda485cf1585141553.pdf 

FAMU přispělo k trávení času doma zpřístupněním některé animované tvorby:
https://vimeo.com/showcase/6902721

 

Báječné hradecké divadlo Drak začalo projekt Divadlo na doma. Přináší záznamy představení, pracovní listy pro děti, čtení knížek či písničky z divadla. Více na stránkách a sociálních sítích:
https://cs-cz.facebook.com/DrakHK/
https://draktheatre.cz/nezarazene/2020/03/drak-na-doma-interaktivni-projekt-divadla-drak/


Nejen Česká televize, ale i Český rozhlas přispívá ke snaze podpořit výuku doma. Veselé Skoroškolní vysílání z pokojíčku Vendy, Fráni může být další z alternativ nezvyklého učení.
https://junior.rozhlas.cz/skoro-skolni-vysilani-z-pokojicku-vendy-frani-8164243

 

Organizace Krouzky.cz realizuje aktivity a kroužky on-line. Vaření, cvičení, pokusy, hra na nástroje a jiné:
https://www.krouzky.cz/?chosenRegion=&chosenObvod=&chosenSkola=&chosenKrouzek=

 

Skip přináší další báječný projekt: Čtení proti nudě. Krátká čtení z knih a přiložené úkoly Vám i Vašim dětem přinesou jistě mnoho radosti.
https://www.facebook.com/groups/241336787266830/

 

Pro rodiče a starší potomky poskytla Městská knihovna v Praze 1300 e-knih ke stažení zdarma.
https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni

 

Pokud se chystáte podpořit nakladatelství a knihkupectví nákupem knížek on-line (a my to vřele doporučujeme:) a nevíte si rady u prvních knih pro nejmenší, můžete se inspirovat na našich stránkách s odkazem k projektu Bookstart.
https://www.knihovnahk.cz/pro-deti/klubiky-pro-nejmensi/doporucene-knizky

 

50 aktivit na doma, ovšem s veselostí a nápaditostí skautů.
https://www.skaut.cz/50aktivitdoma/

 

ČT :D má pro Vás a Vaše děti lecjakou zábavu, my nabízíme odkaz na "Hackni nudu".
https://decko.ceskatelevize.cz/hackni-nudu

Noc s Andersenem - se nekoná! Přesný termín akce bude vyhlášen podle aktuální situace
03.04.2020

Vážení a milí přátelé,
z důvodu opatření před šířením koronaviru přesouváme termín Noci s Andersenem - nebude se konat 27.3.2020. Přesný termín akce bude vyhlášen podle aktuální situace. (Předpokládaný termín letošního nocování: 15.5.2020 či dle možností jednotlivých pořadatelů). Cítíme potřebu zachovat se v tuto chvíli zodpovědně a nechceme nikoho uvést do situace zvýšeného zdravotního rizika.

 

 

KNIHOVNA UZAVŘENA
31.03.2020

Vážení čtenáři,

Na základě nařízení vlády ČR je knihovna od pátku 13. 3. 2020 do odvolání UZAVŘENA.

Všechny akce plánované na tuto dobu se ruší.

Všechny knihy Vám od 13. 3.2020 prodloužíme vic než o měsíc.

„Vidět a být viděn“ – přednáška pro veřejnost SE NEKONÁ
25.03.2020

ve středu 25. 3. 2020 od 14:00 hod. v knihovně v Záměli

Přednáška pro veřejnost o bezpečnosti na komunikacích.

„Vidět a být viděn“ – je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích.
Za snížené viditelnosti platí dvojnásob.
Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.


Povídání o Bolívii - chudá země navenek, bohatá uvnitř - PŘEDNÁŠKA SE NEKONÁ
25.03.2020

Srdečně Vás zveme na cestovatelskou přdnášku s video projekcí o Bolívii - chudá země navenek, bohatá uvnitř Přednáškou Vás provede věčně usměvavá cestovatelka Petra Wenzelová ve středu 25.3.2020 začátek v 17:00 hod. Vstupné dobrovolné. Chudá, ekonomicky a politicky nestabilní země. Bolívie se nachází na území centrální Jižní Ameriky. Na tomto kontinentu Petra strávila devět měsíců svého života. Pojďme se společně prostřednictvím fotografií a poutavých historek nechat Petrou unést do némě známých míst naší krásné planety.

Zazní po úvodním slovu Zdeňka Svěráka v přímém přenosu píseň Není nutno.
25.03.2020

Poděkování a podpora všem lidem v první linii boje s pandemií koronaviru, tedy lékařům, sestřičkám, lékárníkům, řidičům, hasičům, novinářům a dalším.

 

Ve středu 25. března ve 12.30 hodin zazní po úvodním slovu Zdeňka Svěráka v přímém přenosu píseň Není nutno. Stane se tak ve vysílání ČT1, na stanicích Českého rozhlasu i v obecních a místních rozhlasech. Všichni lidé se mohou přidat. Písničku zahrají Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř.

Květinový obrázek s květináčem VYRÁBĚNÍ SE NEKONÁ
16.03.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Obrázek květů s květináčem

KNIHOVNA UZAVŘENA
13.03.2020

Vážení čtenáři,

Na základě nařízení vlády ČR je knihovna od pátku 13. 3. 2020 do odvolání UZAVŘENA.

Všechny akce plánované na tuto dobu se ruší.

Všechny knihy Vám od 13. 3.2020 prodloužíme o měsíc.

Pták z filcu a korálkové nohy
09.03.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Šitý pták z filcu s peříčkem

Zajíc a žába z proložek na vajíčka
02.03.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Velikonoční dekorace domovů

Došíváme kočku
24.02.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Dekorace knohovny a domovů

Jarní výzdoba knihovny
17.02.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Dekorace knohovny a domovů

Šitá kočka dekorace
17.02.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Dekorace knohovny a domovů

Provázková srdíčka
10.02.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Na papír si nakreslíme srdíčko a vystřihneme ho.  Srdíčko dáme do sáčku. Vlnu si nastříháme na delší provázky. Ne moc dlouhé, jinak se dětem bude uzlit. Namočíme do lepidla a pak všelijak naaranžujeme na sáček, do tvaru předkresleného srdíčka. Můžeme použít více barev vlny, srdíčko bude veselejší a barevnější. Když máme srdíčko hotové, necháme ho do druhého dne zaschnout. Po zaschnutí odlepíme od sáčku, dozdobíme stužkou a můžeme přidat provázek na zavěšení.

Perníková srdce
03.02.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. perníková srdíčka. Upečená srdíčka dozdobíme pomocí fondánu. 

Robot z krabiček od čajů
27.01.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. robot z krabiček

Šití kočka polštářek
20.01.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. z látky podle šablony ušijeme kočku - polštář

Šití pes z ponožek
13.01.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. z ponožek děláme psa

Společenské hry
06.01.2020

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. První vyrábění hrajeme společenské hry

UPOZORNĚNÍ v pondělí 16.12.2019 v knihovně NEVYRÁBÍME
16.12.2019

v pondělí 16.12.2019 v knihovně NEVYRÁBÍME. Vyrábět začneme 6.1.2020

Dřevěnný vánoční betlém
09.12.2019

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. z překližky slepujeme vánoční betlém a píšeme přáníčko

Dopis Ježíškovi
02.12.2019

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. dopis Ježíškovi

Maska mikulas a cert
25.11.2019

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. z papírových tácků a barevného papíru si vystříháme masku mikuláše nebo čerta.

Mikuláš
18.11.2019

pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. z bílého chemlonu vytvoříme hlavičku mikuláše. Z flísu čepici dozdobíme třpytky a z korálky dolepíme nos.

Deštník
11.11.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme potřebovat barevný papíry, které vystřihneme do kruhu. Oblepíme 8 kruhů kolem chlupatého drátku. Konec zahneme do pulkruhu jako držadlo deštníku.

Sovičky
04.11.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme potřebovat barevné podzimní listy, barevný papír, špejle, černý fix.

Strašislo
21.10.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme potřebovat látku, tvrdý papír, vliselin, vlnu, jehlu a niť

Houba
14.10.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme potřebovat hnědý papír, lepidlo, drátek, z lesa mech

Pták vystřihovánka
07.10.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. vystřihnutí a slepení modelu ptáka.

Zvířátka z kaštanů – návod na aktivitu pro dlouhé podzimní dny
30.09.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. na podzim padá nejen listí, ale také kaštany. Vyrobte si s dětmi zvířátka z kaštanů – tipy a návod na několik možností najdete v článku. Nechte se ale vést i svou fantazií a vytvořte si vlastní návrhy. Uvidíte, že se budete skvěle bavit a vlastnoručně vyrobené dekorace vám budou legraci ještě dlouho připomínat.

Želva z odlitku plata vajíček
24.06.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme potřebovat nejlépe umělohmotné plato od vajíček, sádru, tampery a lepidlo, korálky či koření a čtvtrku. Podle krunýře namalujeme na čtvrtku obrys želvičky s hlavou a nožkama a ocáskem. Když budme estříhat stříháme o trochu menší než jsme namalovali aby nám pak pod krunýřem nevylézala čtvrtka. Nalepíme herculesem a dolepíme očka - buď korálky, nebo nové koření, pepř, semínka slunečnice apod. A skvrnky na krunýřy můžeme ohraničit fixou

Zajíc
17.06.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. vystřihání a slepení papírového modelu.

Sova
10.06.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. vystřihání a slepení papírového modelu.

Pandy
03.06.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. vystřihání a slepení papírového modelu.

Ledňáček
27.05.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. vystřihání a slepení papírového modelu.

Papírová ještěrka
20.05.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. vystřihání a slepení papírového modelu.

Ubrousková metoda na dřevo
13.05.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme potřebovatbarvy k malování dřeva.

Malba na dřevo
06.05.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme potřebovatbarvy k malování dřeva.

Čarodějnice
29.04.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme potřebovat filcový papír na klobouk a oči, rouno na vlasy (můžete použít i sisalové vlákno),akrylové barvy, tavnou pistoli a tavné tyčinky,disperzní lepidlo,čenou látku na polepení tělíčka, pestrou látku na šátek, klacík,přírodní lýko nebo jemné březové větvičky na koště,špendlíky.

Velikonoční vejce z balónku
29.04.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme potřebovat balónek a vyšívací nitě, které ompotáváme kolem nafouklého balónku. Nitě namočíme v herkulesu a necháme do druhého dne uschnout.

Pomlázky
08.04.2019

 

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.pleteni pomlazek

Kohoutek z proložek na vajíčka
01.04.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. z proložek vyřízneme tvar a namalujeme dle fantazie

Noc s Andersenem
29.03.2019

Letos 19. ročník Noc s Andersenem. Spíme z pátka 29.3. do 30.3.2019 přihlášky je možné získat v místní knihovně.

Vajíčka inspirována filmem mimoňů
25.03.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Vloni jsme měli krásně namalovana vajíčka mimoňové. Inspirace z animovaného filmu.

Kohout
18.03.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. ti co na jarni prazdniny nepřišli budou dělat kohoutka ostatní si dostříhají papírové modely dle dodělání

Kohoutek z proložek
11.03.2019

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. z proložek vyřízneme tvar a namalujeme dle fantazie

Papírové modely - vystřihovánky beagle
04.03.2019

Využíváme modely volně ke stažení, tzv. “free modely“ a to vždy z odkazu na původním atorském zdroji. Tyto modely uložili  autoři modelů na web k volnému užití (nebo souhlasili s jejich uložením k volnému využití). Zatím využíváme oblíbené zvířecí modely.

Papírové modely - vystřihovánky beagle
25.02.2019

Využíváme modely volně ke stažení, tzv. “free modely“ a to vždy z odkazu na původním atorském zdroji. Tyto modely uložili  autoři modelů na web k volnému užití (nebo souhlasili s jejich uložením k volnému využití). Zatím využíváme oblíbené zvířecí modely.

Papírové modely - vystřihovánky kočka
18.02.2019

Využíváme modely volně ke stažení, tzv. “free modely“ a to vždy z odkazu na původním atorském zdroji. Tyto modely uložili  autoři modelů na web k volnému užití (nebo souhlasili s jejich uložením k volnému využití). Zatím využíváme oblíbené zvířecí modely.

Papírové modely - vystřihovánky kočka
11.02.2019

Využíváme modely volně ke stažení, tzv. “free modely“ a to vždy z odkazu na původním atorském zdroji. Tyto modely uložili  autoři modelů na web k volnému užití (nebo souhlasili s jejich uložením k volnému využití). Zatím využíváme oblíbené zvířecí modely.

Papírové modely - vystřihovánky akvarium
04.02.2019

Využíváme modely volně ke stažení, tzv. “free modely“ a to vždy z odkazu na původním atorském zdroji. Tyto modely uložili  autoři modelů na web k volnému užití (nebo souhlasili s jejich uložením k volnému využití). Zatím využíváme oblíbené zvířecí modely.

Papírové modely - vystřihovánky akvarium
28.01.2019

Využíváme modely volně ke stažení, tzv. “free modely“ a to vždy z odkazu na původním atorském zdroji. Tyto modely uložili  autoři modelů na web k volnému užití (nebo souhlasili s jejich uložením k volnému využití). Zatím využíváme oblíbené zvířecí modely.

Papírové modely - vystřihovánky akvarium
21.01.2019

Využíváme modely volně ke stažení, tzv. “free modely“ a to vždy z odkazu na původním atorském zdroji. Tyto modely uložili  autoři modelů na web k volnému užití (nebo souhlasili s jejich uložením k volnému využití). Zatím využíváme oblíbené zvířecí modely.

Papírové modely - vystřihovánky ještěr
14.01.2019

Využíváme modely volně ke stažení, tzv. “free modely“ a to vždy z odkazu na původním atorském zdroji. Tyto modely uložili  autoři modelů na web k volnému užití (nebo souhlasili s jejich uložením k volnému využití). Zatím využíváme oblíbené zvířecí modely.

Žigulem kolem světa
13.01.2019

Cestopisna beseda s promítáním od 17:00 hod. v kulturní místnosti na obecním úřadě v Záměli. Přijdou vyprávět pan Filip Vogel a pan Petr Javůrkem, kteří na své cestě za bezmála celý rok ujeli neuvěřitelných 50 000 km s legendárním vozem LADA VAZ 2101

Společenské hry
07.01.2019

První vyrábění hrajeme společenské hry

Knihovna - pro nemoc nevyrábíme
17.12.2018

Z důvodu nemoci nevyrábíme

Knihovna - pro nemoc nevyrábíme
10.12.2018

Z důvodu nemoci nevyrábíme

Knihovna - pro nemoc nevyrábíme
03.12.2018

Z důvodu nemoci nevyrábíme

Papírové modely - vystřihovánky ještěr
26.11.2018

Využíváme modely volně ke stažení, tzv. “free modely“ a to vždy z odkazu na původním atorském zdroji. Tyto modely uložili  autoři modelů na web k volnému užití (nebo souhlasili s jejich uložením k volnému využití). Zatím využíváme oblíbené zvířecí modely.

Papírové modely - vystřihovánky ještěr
19.11.2018

Využíváme modely volně ke stažení, tzv. “free modely“ a to vždy z odkazu na původním atorském zdroji. Tyto modely uložili  autoři modelů na web k volnému užití (nebo souhlasili s jejich uložením k volnému využití). Zatím využíváme oblíbené zvířecí modely.

Malované gumáky
12.11.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Zdobení gumáků akrylovými barvami. Díky podzimním prázdninám si vyrobek nenamalovaly všechny deti. Dodělání vyrobků

Lampion z papíru
05.11.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Vezmeme pauzovací papír A4 a volně pomalujte vodovými barvami. K vytváření vzorů si pomůžeme malou hrou:  „Pohádku o štětci co šel na vandr“..."šel a poskakoval po cestě, lehce přeběhl, pak zadupal, chvíli kličkoval jako zajíc, lekl se  ...vlky a princezny si už doplňují děti samy. Nebo kápneme na papír velkou kapku vodové barvy. Brčkem prudce rozfoukněte, až se vytvoří nepravidelná kaňka.

Na horní delší lemy papíru nalepíme pásek z vlnité dekorativní lepenky. Stačí proužek cca 3 cm. Disperzním lepidlem připevníme proužek ke kartónové pásce a po zaschnutí stočíte celé dílko do role a opět zalepíte. Pomalovaný lampion vyrobený z A4 se dá nasunout na 1/2litrovou zavařovací sklenici. Při troše šikovnosti obtočíme kolem hrdla sklenice drát.

Malované gumáky
29.10.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Zdobení gumáků akrylovými barvami.

Papírové houby
22.10.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Ze zbytku brambor vytvoríme houby a dekoračně nazdobíme přírodninami z lesa. Ti mene šikovní zvládnou papírové hooby.

Křeček
15.10.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Lepené papírové zvířátko - křeček

Kaštanový šnek
08.10.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Z kastanů vznikaji zvířátka, ale i nejvíce šneci.

První vyrábění pro školní rok 2018-2019 proběhne 1.10.2018
01.10.2018

První vyrábění pro školní rok 2019-2020 proběhne 1.10.2018, poté se budeme scházet každé pondělí od 15.00 – 16.30 hod.

Barvení kamenů
25.06.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.. Nalezené placaté kameny vybarvíme tak, aby připomínající tvar oživil

Postavičky z krabic od čaje
18.06.2018

 

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.. Obalíme krabičky od čaje do jednobarevných papírů a pomocí skořápek, špuntů, bambulí a jiných krabic dotvoříme postavy dle fantazie.

Motýlci
11.06.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Nad plamenem svíčky nahřejeme jehlu a do plastového víčka vypálíme díru velikosti průměru špejle. Na bílou čtvrtku předkreslíme tvar motýlka. Pokud nepoužijete šablonu, do středu motýlka obkreslete tvar víčka. Křídla vybarvíme dle fantazie. Vystřihneme. Víčko nalepíme do středu motýlka. Do otvoru zasuneme špejli a nyní je motýlek již připraven vzlétnout.

Opékání na školní zahradě spaní v knihovně
08.06.2018

Z pátka 8.6.2018 do 9.6.2018 budeme opékat na školní zahradě a přespíme v knihovně.

Přihlášky prosím dodejte do knihovny 6. 6. 2018.

Děti si převezmu v pátek 18:00 hod. v knihovně.

Děti budou potřebovat spací pytel nebo deku na zakrytí, případně karimatku či nafukovací lehátko, polštářek, ručník, pyžamo, přezůvky, ...

Nezapomeňte na kartu zdravotní pojišťovny.

Nedávejte, prosím dětem zbytečně moc jídla, večeři zajistíme (opékání). O snídani se postarají oslovení rodiče.

Děti budou připraveni k vyzvednutí 9.6.2018 v 9:00 hod. v zasedací místnosti.

Výlet balónem
04.06.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.. Na jednu čtvrtku předkreslíme tvar balónu, tvar koše, obláčky. Vybarvíme, vystřihneme. Do horní části koše vyrazíme dvě dírky. Koš potáhneme síťkou od brambor. Navážeme provázky a přilepíme k balónu. Hotový balón pověsíme na zeď, na lampu, do okna.....

Piškotové kytičky
28.05.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.  Z barevných papírů vystřihneme okvětní lístky, které lepíme na zadní stranu piškotu. Piškot tvoří střed květiny. Špejli nabarvíme temperou na zeleno. Po zaschnutí seřízneme špičku a zabodneme ze strany do piškotu. Hotové kytičky aranžujeme do květináče.

Lepení z papíru dle výběru dětí kočka
14.05.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Lepíme z papíru kočka

v pondělí 7. 5. 2018 v knihovně NEVYRÁBÍME
07.05.2018

v pondělí 7. 5. 2018 v knihovně NEVYRÁBÍME

Lepení z papíru dle výběru dětí zamilovaný papoušky dodělání z minulého pondělí
23.04.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Lepíme z papíru love birds

Lepení z papíru dle výběru dětí zamilovaný papoušky
16.04.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Lepíme z papíru love birds

Čtení senzační reportáže - Království mrazu
09.04.2018

 

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Lepení z papíru dle výběru dětí terrier
09.04.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Lepíme z papíru psa.

Čtení senzační reportáže - Džemy a pecky
02.04.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Čtení senzační reportáže - Hrozivé kostry
26.03.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Ježek opět lepíme z papíru dle zájmu dětí
26.03.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Lepíme z papíru dle vyberu dětí.

Čtení senzační reportáže - Unikátní traktor
19.03.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Lepeni papírového bernardýna
19.03.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Lepíme z papíru dle vyberu dětí.

Noc s Andersenem - posouváme terním díky taneční soutěži o týden dřív
16.03.2018

Spát budeme z pátka 16.3.2018 do soboty 17.3.2018

Noc s Andersenem letos již 18. ročník. Děti je nutno předem přihlásit v místní knihovně.

Čtení senzační reportáže - Řízek z Aotearoa
12.03.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Pes z papíru zvířecí tematika
12.03.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Lepíme z papíru pes.

Čtení senzační reportáže - Hvězda na útěku
05.03.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Panda
05.03.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Lepíme z papíru pandu.

Čtení senzační reportáže - Poklad na ostrově
26.02.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Beruška v trávě
26.02.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Z polystirénového vajíčka vyxtvoříme berušku. Ve zúžené části vajíčka nakreslíme na šířku čáru černým fixem. Tak si rozdělíme přední část s hlavičkou od zadní části tělíčka. Hlavičku vybarvíme černou temperou. Další čáru černou fixou nakreslíme prostředkem vajíčka. Tím vytvoříme berušce krovky. Černou temperou vytvoříme na tělíčku berušky sedm puntíků.Po zaschnutí barev přilepíme tavnou pistolí berušce pohyblivá očička a šest nožiček, které nastřiháme z chlupatého drátku. Na závěr kdo bude chtět vyrobíme berušce hezké místo na paloučku z krepového papíru a k podkladu ji přilepíme tavnou pistolí. 

Čtení senzační reportáže - Bomba v ústavu
19.02.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Čtení senzační reportáže - Ztracený rukopis
12.02.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Pohled z ponorky nebo akvárium
12.02.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. papírový talíř ozdobený mořskou tematikou. Na střed nakreslíme vše, co chceme v moři vidět. Okno ponorky - z jednoho papírového talíře vystřihneme střed. Kroužkové snídaňové cereálie (kolečka) suplují matky, kterým je okénko upevněno. Zbylý okraj z vnější strany nabarvíme stříbrnou barvou.

Čtení senzační reportáže - Utopené sudy
05.02.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Hrneček plný papírových květin valentýnka
05.02.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. papírový hrneček květin.

Čtení senzační reportáže - Fantom Pytlovic
29.01.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Motýl z papíru origami a nebo z korálků
29.01.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. dle šikovnosti uděláme korálkového motýla a ve zbytku času papírové origami

Papírový papoušek
22.01.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Lepíme z papíru papouška.

Čtení senzační reportáže - Šílenci mezi krápníky
22.01.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Loutka koníka
15.01.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Z toaletních rolek a vlny si vytvoříme koníka. Pomocí vodících šňůr vytvoříme vodící loutku.

Hry pro děti mají jednoduchá pravidla a pohádkové provedení.
08.01.2018

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Budeme si hrát hry, které v dětech hravou formou rozvíjí intelektuální i fyzické schopnosti a vlastnosti.


Čtení senzační reportáže - Pyramidální objev
08.01.2018

Od ledna se budeme každé pondělí od 16:30 do 17:00 hod. (po vyrábění) věnovat dětskému čtení od Kláry a Jana Smolíka. Tématem četby budou záhady, hádanky a luštění z časopisu Mateřídouška vyšlé pod Mladou frontou a pojmenované Senzační reportáže Elvíry. Jedná se o 24 luštících příběhů a začneme postupně od nejlehčích rébusů. Pokud budete chodit pravidelně, naučíte se logicky myslet i u těžších hlavolamů.

Svícen ze skleničky
18.12.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Ozdobíme skleničku a vytvoříme svícen

Korálkové ozdoby
11.12.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Doděláváme vánoční ozdoby z korálků

v pondělí 4.12.2017 NEVYRÁBÍME
04.12.2017
Korálkové ozdoby
27.11.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.Vánoční ozdoby z korálků

Malování vánočních ozdob dle předlohy
20.11.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Pokusíme si vyzdobit obrázek jako vánoční ozdoby dle předlohy a nalepit třpytky.

Látkové jablíčko ruční šití
13.11.2017

 

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Z látky vystřihneme tvar jablíčka. Drobným stehem vrchní motiv ke spodnímu dílu přišijeme. Pečlivě napěchujeme molitanem, aby se nikde nic neodchlipovalo a přišijeme stopku z filcu

Papírová sova - kreativní tvoření
06.11.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Z papíru vystřihneme 6 dílků poskládame a slepíme dle předlohy a vytvoříme si papírovou sovu do dlaně.

Dušičky
30.10.2017

Už za pár dnů je tu Halloween. A i když si tenhle svátek, který pochází už z dob starých Keltů, cestu do našich domácností nachází jen pomalu, děti si ho oblíbily. Především kvůli vyřezávání svítících dýňových duchů. Výrobíme řadu dalších strašidelných dekorací.

Dekorační houby z brambor
23.10.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Ze zbytku brambor vytvoríme houby a dekoračně nazdobíme přírodninami z lesa.

Papírové sovy na zavěšení
16.10.2017

 

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.Vystříháme z papíru dílky na sovu a nalepíme na rolku od toaletního papíru.

Bramboráček - panáček
09.10.2017

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. z brambor si uděláme krásného bramboráčka ozdobeného šípkem a korkovýma zátkama.

První vyrábění v knihovně
02.10.2017

První vyrábění v knihovně na školní rok 2017 - 2018 proběhne 2. 10. 2017. Knihovna má kapacitu max. 10 dětí - rozhoduje kdo dřív odevzdá přihlášku na obci v Záměli.

Kaštanová housenka a jiná zvířátka
02.10.2017

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. z kaštanů si uděláme krásnéhá zvířátka. Dozdobíme chlupatým drátkem, šípky, jeřabinou, listy.

 

Přihlášky mi donesla ředitelka se školy a již je dostatečný počet uchazečů k vyrábění. Informace o nekonání je tedy mylná. Ano i tento školní rok 2017 - 2018 vyrábíme.

První vyrábění pro školní rok 2017-2018 proběhne 2.10.2017
02.10.2017

První vyrábění pro školní rok 2017-2018 proběhne 2.10.207, poté se budeme scházet každé pondělí od 15.00 – 16.30 hod

Spaní na školní zahradě + opékání = se NEKONÁ
30.06.2017

Spaní na školní zahradě + opékání v termínu 30.6. do 1.7.2017 z důvodu předpokládaného nepříznivého počasí se NEKONÁ děkuji za pochopení Pavlína Pleslová

Malba na kameny
05.06.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Oblázky od řeky vyzdobíme vlastními motivy

Stonožka z rolek
22.05.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.

Kočka spirála
15.05.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.Vystříháme z papíru dílky kočky a navlékneme na chemlon s korálky

Papírová květina
24.04.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.Vystříháme z papíru okvětí a přilepíme do tvaru květu

Zajíc z filcu
10.04.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod.Vystříháme z filcu zajíce a přilepíme dekorace

Cínový vojáček - pokračování noci s Andersenem
03.04.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Zbyl nám marcipán z Noci s Andersenem a tak doděláváme zbytky a vyrábíme postavy.

Noc s Andersenem
31.03.2017

Sejdeme se v pátek 31.3.2017 v 18:00 hod. prožijeme noc čtením Cínového vojáčka, Císařovy nové šaty, Ošklivé káčátko a Princezna na hrášku. Knihovnu opouštíme v sobotu 7:30 hod., protože děti zpívají k zahájení výstavy zahrádkářů.

Ovečka z vaty
27.03.2017

Tyto krásné filcové ozdůbky jsou vyrobeny z filcu a vaty a jsou plněné dutým vláknem.

Přáníčko veselé velikonoce
20.03.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Z látky vystřihneme ptáčky a křídla vytvoříme velikonoční přáníčko

Pletená hvězda z papíru
13.03.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Sedmicípá hvězda
Spojíme tři ruličky a změříme. Mě vychází délka cca 138 cm. Toto vydělíme 7 což je 19,7 cm. Protože budeme potřebovat malý koneček na zastrčení ruličky do ruličky. Provedeme: Slepení hvězdy, pomocné kolečko, přidělání hvězdy na pomocné kolečko, slepení spojů, začátek pletení hvězdy, pletení hvězdy, druhá řada hvězdy, Zakončení hvězdy

Girlanda zajíc
13.03.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Vystřihneme z překližky vybarvíme a navlečeme na stuhu. Namalujeme čumáček a oči ze zadu nalepíme bambuli.

Sedmicípá hvězda pleteni z papiru
06.03.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. Sedmicípá hvězda
Spojíme tři ruličky a změříme. Mě vychází délka cca 138 cm. Toto vydělíme 7 což je 19,7 cm. Protože budeme potřebovat malý koneček na zastrčení ruličky do ruličky. Provedeme: Slepení hvězdy, pomocné kolečko, přidělání hvězdy na pomocné kolečko, slepení spojů, začátek pletení hvězdy, pletení hvězdy, druhá řada hvězdy, Zakončení hvězdy

Nevyrábíme - jarní prázdniny
27.02.2017
Háčkovaná vajíčka
20.02.2017

 

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. hačkujeme pytlíky na vajíčka

Začátek 4 ŘO Spojíme do kruhu pevným očkem.
1.řada- do kruhu uděláme 2 ř.o. a 9 dl. sl. to je dohromady s 2 ř.o. 10 Řadu ukončíme pevným okem.
2.řada - začínám řadu na 2 ř.o. rozháčkujeme každý DS na dva - máme 20 DS,spojíme pevným okem
3.-10- řada stejná jako 2.řada (tj 19 DS,začínám na 2 řo a končím pevným okem.)
11. řada ukončíme řadou KS a ustřihneme přízi
Okénkami provlékneme stužku,vložíme vajíčko a je to.
Můžete použít i jiné vzory,samozřejmě fantazii se meze nekladou.

Pletená srdce z papíru
13.02.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. z papíru pleteme srdíčka

Drátěná srdíčka doplněná korálky
06.02.2017

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. tvarujeme drátěná srdíčka ze silného drátu a na vlasec navlékáme korálky.

Ponožkový pejsek
30.01.2017

Na ponožku dle fantazie přiděláme bambulku jako nosík, očička, zbytky příze, můžeme ze zbytku jiné látky našít jazyk, ouška... Přiděláváme buď přišitím, nebo lepíme tavnou pistolí. Pochlubte se také svým !

Masky na karneval
23.01.2017

Vyrábíme papírové masky k divadelním hrám použijeme při spaní v knihovně.

Mlýn na okno
16.01.2017

Vytiskněte si obrázek krajinky s mlýnem a lopatky. Pomalujte fixami, ať jsou mlýn i lopatky co nejbarevnější, vystřihněte, slepte vzadu do kolečka, aby mlýn stál a nalepte na něj lopatky. Můžete sice podlepit tvrdým papírem, aby to bylo robustnější, ale pak by to zase nemělo ten efekt, kdy barvičky na mlýnu přes světlo okna pěkně "prosvítají"... Výsledek je u okna opravdu pěkný.

Čepičky z vlny
09.01.2017

Krok 1: Nachystejte si potřebný materiál. Ruličku od toaletního papíru zmáčkněte, aby vznikla placka. Na ruličce si vyznačte pruhy o šířce 1,7 cm a nastříhejte je. Z jedné ruličky by mělo vyjít pět proužků, respektive kroužků. Nastříhejte tolik proužků, kolik chcete mít ve výsledku čepiček.

 

Krok 2: Nastříhejte velké množství kousků příze, které budou dlouhé zhruba 35 cm.

 

Krok 3: Ústřižek příze přehněte napůl, protáhněte kroužkem a udělejte liščí smyčku (viz obrázek).

 

Krok 4: Opakujte u zbytku příze, dokud nebude pokrytý celý papírový kroužek.

 

Krok 5: Rozdělte přízi napůl a obtočte je kolem kroužku. Spojte a svažte jedním kouskem příze, aby vznikla čepička. Přidejte další provázek nebo silon na zavěšení čepičky.

Vánoční jmenovka - Kapr
05.12.2016

Ručně vyráběné blahopřání nebo jmenovka s vánoční tematikou.

Knihovna plná čertíků
28.11.2016

Vyrobíme si masky čertíků od 15:00 do 16:30 hod.

Mikuláš, anděl a čert
21.11.2016

MIKULÁŠ, ANDĚL a ČERT" je tvořivý balíček vybraných papírových výseků k výrobě třech postaviček Mikuláše, andílka a čertíka. K samotné výrobě postaviček budete ještě potřebovat lepidlo na papír a pastelky; a pokud se rozhodnete, že s postavičkama budete hrát loutkové divadlo, budete ještě potřebovat 3 špejle a lepící pásku. Balení též obsahuje nezbytný návod k výrobě těchto postaviček.

Dekorační drak
14.11.2016

Podzim každoročně doslova vybízí k tvoření z přírodních materiálů.  Každý v dětství snad alespoň jednou vyráběl  papírového draka. My si vytvoříme dekoračního draka-

Podzimní skřítci a zároveň kloboučky
07.11.2016

Šikovné ruce vytvoří podzimní skřítky a zároveň slušivé kloboučky.

Origami - papírový Jeřáb
31.10.2016

V pondělí 15:00 - 16:30 hod. Počet prvotních technik origami je relativně malý, ale díky kombinacím těmto základních postupů je možnost papír poskládat do rozličných tvarů. Nejznámější origami skládačkou je zřejmě papírový jeřáb a tak ho odzkoušíme.

Postavičky z šustí
24.10.2016

Vycházíme ze stejných předloh, každá máme svůj vlastní unikátní rukopis, takže i zde platí, že když dva dělají totéž, není to nikdy totéž. V konečném výsledku je každý výrobek originálem.

 

Postavičky z kukuřice
17.10.2016

Podzim každoročně doslova vybízí k tvoření z přírodních materiálů.  Každý v dětství snad alespoň jednou vyráběl kukuřičného panáčka. Inspirujte se a pusťe se do podzimního tvoření.

Postavičky z kaštanů
10.10.2016

Podzim každoročně doslova vybízí k tvoření z přírodních materiálů. Kromě tvoření z šípků nebo jeřabin, vyrábění z ořechů nebo listů a dalších plodů patří mezi nejoblíbenější podzimní materiál také kaštany. Každý v dětství snad alespoň jednou vyráběl kaštanová zvířátka nebo figurky. Inspirujte se a pusťe se do podzimního tvoření.

Včeličky pokračujeme z minula
03.10.2016

Včeličky jsou vyrobené z obalů na vajíčka. Vystřihneme vhodný tvar, slepíme části a do spodní nasypeme zrnka kávy nebo kukuřice na zatížení. Celé to oblepíme na kousky natrhaným toaletním papírem a vyrovnáme tím nesrovnalosti a lepší vypadá nabarvení. Po zaschnutí natřeme akrylovými barvami.
Přilepíme tykadla papierový špagát, do tělíčka uděláme dírky nůžkami na nehty a přetáhneme papírový špagát na ruce a nohy,na konci přilepíme a omotáme barevné pásky.
Vlásky a křídélka lepíme tavnou pistolí . Nakonec všchno nalakujeme.
Nos je špendlík a ústa jsou vystřihnuté namalované a nalepené.

Včeličky
26.09.2016

 

V pondělí 26. 9. 16 od 15.00 - 16.30 hod. Včeličky jsou vyrobené z obalů na vajíčka. Vystřihneme vhodný tvar, slepíme části a do spodní nasypeme zrnka kávy nebo kukuřice na zatížení. Celé to oblepíme na kousky natrhaným toaletním papírem a vyrovnáme tím nesrovnalosti a lepší vypadá nabarvení. Po zaschnutí natřeme akrylovými barvami.. Přilepíme tykadla papierový špagát, do tělíčka uděláme dírky nůžkami na nehty a přetáhneme papírový špagát na ruce a nohy,na konci přilepíme a omotáme barevné pásky.
Vlásky a křídélka lepíme tavnou pistolí . Nakonec všchno nalakujeme.
Nos je špendlík a ústa jsou vystřihnuté namalované a nalepené.

 

Postavičky z krabic od čaje
19.09.2016

V pondělí 19. 9. 16 od 15.00 - 16.30 hod. Krabici polepíme,barevným papírem,krepákem a nebo látkou.Co zrovna doma máme.Vlasy jsou ze stužky na dárky. Možno použít i krepák nebo bavlnku. Klobouk je z víčka od kafe a z tvrdého kartonu. Uši jsou tvrdý karton a polepený barevným papírem a nebo přetřený vodovkami. Vše ostatní je barevný papír,víčka od mléka, korky od vína, plastová pouzdra od kinder vajíčka. Lze použít,co vás napadne. Lepeno tavnou pistolí, herkulesem a nebo průhlednou lepící páskou. Hnědý skřítek má na hlavě větvičku s krepákem a zuby ze větviček.

 

 

 

První vyrábění pro školní rok 2016-2017 proběhne 19.9.2016
19.09.2016

První vyrábění pro školní rok 2016-2017 proběhne 19.9.2016, poté se budeme scházet každé pondělí od 15.00 – 16.30 hod.

FIHADYHA výroba dřevěnného voru
27.06.2016

My si zhotovíme vor. Dýhovaný materiál lze využít ve výtvarných a rukodělných oborech. Pro inspiraci jsou na stránkách projektu připraveny návody na výrobu zajímavých dýhovaných výrobků, a to s různým stupněm obtížnosti pro jednotlivé věkové kategorie dětí. Tento přírodní materiál je navíc skvělou názornou pomůckou pro přírodopis nebo biologii.

Hrad
20.06.2016

Vyrobíme z toaleťáku hrady z průjezdu jako překážky. Za jejich překážky posbíráme plusové body. Vyhrává ten kdo docvrnká kuličku nejdříve do cíle.

Den otevřených dveří k příležitosti 660 let Obce Záměl
18.06.2016

Od 9:30 hod do 14:00 hod. bude den otevřených dveří v Místní knihovně. K nahlídnutí jsou fotografie z akcí, archív obecních zpravodajů, novinové články o Záměli a půjčená obecní kronika.

Šití látkové kočky
13.06.2016

Ušijeme si kočku z látky ze tří předloh.

Nevyrábíme ve dnech 30.5. a 6.6.2016
06.06.2016
Nevyrábíme ve dnech 30.5. a 6.6.2016
30.05.2016
Ozdoba obkladů
16.05.2016

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme malovat na obklad. Fantasie nám napoví obrázek, který provedeme na kámen.

Malba na kameny
09.05.2016

V pondělí od 15:00 hod do 16:30 hod. budeme malovat na oblázky. Fantasie nám napoví obrázek, který provedeme na kámen.

Házedlo z časopisu ABC
02.05.2016

Vystřihneme si funkční házedlo podle časopisu ABC

Čarodějnice
25.04.2016

Vyrobíme si čarodějky, které oblékneme do látkových šatů. Ti zdatnější zvládnou i netopýra.

KOUZELNÉ BYLINKY
19.04.2016


Beseda o rostlinách v místní knihovně v Záměli. Několik zkušeností paní Soni Mrštné, která nás naučí, jak nakládat s bylinkami a jak je správně použít.
Dne: v úterý 19. 4. 2016
Kdy: od 17:00 hod.
Místo konání: Knihovna v Záměli
Jste srdečně zváni.

Květinový závěs
18.04.2016

Na stuhu lepíme papírové květy, bambule, a peří. Vznikne nám květinový závěs na okno.

Kouzlíme a ochutnáváme sýr
11.04.2016

Po Noci s Andersenem pokračujeme na dané téma kouzlení. Pokračujeme ve výuce kouzel a ochutnáváme vyrobený sýr.

2016 Noc s Andersenem
08.04.2016

oprava termínu v Záměli budeme spát o týden později 8.4.2016

16. ročník mezinárodní akce k podpoře dětského čtení probíhá na mnoha místech Čech, Moravy, Slovenska, Polska, Slovinska, Ukrajiny a Českých škol bez hranic. Přihlášky si prosím vyzvedněte v místní knihovně v Záměli. Vrácení vyplněných přihlášek je do 23.3.2015.

 

Kočka šití látkové kočky
04.04.2016

15:00 hod. do 16:30 hod. Šití látkové kočky.

Kopretiny z krepového papíru
04.04.2016

Kopretinové květy z krepového papíru.

Velikonoční dekorace zajíců
21.03.2016

od 15:00 hod do 16:30 hod. Papírová dekorace zajíců

Slepička s vajíčkem
14.03.2016

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Papírová slepice s ozdobeným vajíčkem

Vajíčka s květinama
07.03.2016

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Vyšitá ozdoba z bavlnek.

Ovečky z vlny
29.02.2016

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Ovečky z vlny a papírové hlavičky místo rolnicky poslouží korálka.

Kos s vlněnou čepicí
22.02.2016

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Kos z roky od toaletního papíru s čepicí na hlavě.

Ozdobné čepičky z příze a ruliček od toaletního papíru

Krok 1: Nachystejte si potřebný materiál. Ruličku od toaletního papíru zmáčkněte, aby vznikla placka. Na ruličce si vyznačte pruhy o šířce 1,7 cm a nastříhejte je. Z jedné ruličky by mělo vyjít pět proužků, respektive kroužků. Nastříhejte tolik proužků, kolik chcete mít ve výsledku čepiček.
Krok 2: Nastříhejte velké množství kousků příze, které budou dlouhé zhruba 35 cm.
Krok 3: Ústřižek příze přehněte napůl, protáhněte kroužkem a udělejte liščí smyčku (viz obrázek).
Krok 4: Opakujte u zbytku příze, dokud nebude pokrytý celý papírový kroužek.
Krok 5: Rozdělte přízi napůl a obtočte je kolem kroužku. Spojte a svažte jedním kouskem příze, aby vznikla čepička. Přidejte další provázek nebo silon na zavěšení čepičky.

Z důvodu nemoci nevyrábíme 1.2., 8.2. a 15.2.
01.02.2016

Z důvodu nemoci nevyrábíme 1.2., 8.2. a 15.2.

Ozdobné čepičky z příze a ruliček od toaletního papíru
25.01.2016

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Ozdobné čepičky z příze a ruliček od toaletního papíru

Krok 1: Nachystejte si potřebný materiál. Ruličku od toaletního papíru zmáčkněte, aby vznikla placka. Na ruličce si vyznačte pruhy o šířce 1,7 cm a nastříhejte je. Z jedné ruličky by mělo vyjít pět proužků, respektive kroužků. Nastříhejte tolik proužků, kolik chcete mít ve výsledku čepiček.
Krok 2: Nastříhejte velké množství kousků příze, které budou dlouhé zhruba 35 cm.
Krok 3: Ústřižek příze přehněte napůl, protáhněte kroužkem a udělejte liščí smyčku (viz obrázek).
Krok 4: Opakujte u zbytku příze, dokud nebude pokrytý celý papírový kroužek.
Krok 5: Rozdělte přízi napůl a obtočte je kolem kroužku. Spojte a svažte jedním kouskem příze, aby vznikla čepička. Přidejte další provázek nebo silon na zavěšení čepičky.

Děti hrají divadlo
22.01.2016

22.1.2016 od 18:00 hod. podmínkou je mít odevzdanou přihlášku do středy 20.1.2016. Spaní v knihovně se zúčastní maximálně 10 dětí. Vybereme čtyři hry z 27 divadelních předloh, rozepsaných podle učinkujících postav a vypravěče. Scénky vynikají humorem a výchovným a vzdělávacím obsahem. Jsou určeny dětem od 4 do 12 let.

Děti hrají divadlo - spaní v knihovně
22.01.2016

V pátek 22.1.2016 v 18:00 hod. se sejdeme na noční čtení s porozuměním. Vybereme čtyři hry z 27 divadelních předloh, rozepsaných podle účinkujících postav a vypravěče. Scénky vynikají humorem a výchovným a vzdělávacím obsahem. Je určena dětem ve věku od 4 do 12 let. Děj her zobrazuje současný život dětí v jednotlivých oblastech. Konec akce je v sobotu 23.1.2016 v 9:00 hod. Přihlášky prosím odevzdejte do 20.1.2016. Noci se zúčastní maximálně 10 dětí.

Výroba masek
18.01.2016

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Vyrábíme papírové masky k divadelním hrám použijeme při spaní v knihovně.

Člověče nezlob se
11.01.2016

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Pro velký úspěch si zopakujeme herní den. Dnešní den si budeme hrát společenské hry. Půjde o závodnickou hru člověče nezlob se. Postřeh procvičíme u pexasa. Kostky nás určitě pobaví.

 

Pexaso a kostky
04.01.2016

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Dnešní den si budeme hrát společenské hry. Půjde o závodnickou hru člověče nezlob se. Postřeh procvičíme u pexasa. Kostky nás určitě pobaví.

 

Korálkové ozdoby
21.12.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Ozdoby z korálků a drátků.

Vánoční koule
14.12.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Papírové vánoční koule přichyceny korálkem a vlascem.

Mikuláš, čert a anděl
07.12.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Mikuláš, čert, anděl - papírové postavičky.

Vánoční přání
30.11.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Vánoční přání z barevných papírů.

Anděl z ořechů
23.11.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Polepíme papír ve tvaru anděla nebo ptáčka a přilepíme ořech. Ozdoba se zavěsí na ozdobnou šňůru.

Sluníčka z modelitu
16.11.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Z modelitu vytvarumeme slunce a vybarvíme temperovýma barvama.

Pom-pom ptáček
09.11.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Z barevných bambulí vytvoříme oči a z korálků budou nohy ptáčka.

Panáčci ze šišek
02.11.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Ozdobíme šišky, vytvoříme postavičky a zvířátka.

Lampión ve tvaru houby
26.10.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod.. Lampión ve tvaru houby - osvětlení do tohoto lampionku bude svitidlem na kolo.

Ježek s jablky
19.10.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Ježek s jablky - Ježek na podzim shání jablíčka. Z pohádek známe, jak se připravuje na zimu. My si vyrobíme ježka v listí.

Kaštanová zvířátka
12.10.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Krásný barevný podzim láká ke sběru nejrůznějších plodů, mezi které jednoznačně patří také oblíbené hlaďounké leské kaštany. Uplatníme svoji fantazii k tvorbě různých zvířátek.

Bramborový panáček
05.10.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. z brambor si uděláme krásného bramboráka ozdobeného šípkem a korkovýma zátkama.

Státní svátek - nevyrábíme
28.09.2015

nevyrábíme

Princezny - první vyrábění
21.09.2015

V pondělí od 15:00 do 16:30 hod. Princezny z papíru. Vybarvíme si hlavu a tělo z papírové předlohy. Barevný papír vytvarujeme do harmoniky a vytvoříme sukni, kteroupřilepíme k tělu.

První vyrábění pro školní rok 2015-2016 proběhne 19.9.2015
21.09.2015

První vyrábění pro školní rok 2015-2016 proběhne 19.9.2015, poté se budeme scházet každé pondělí od 15.00 – 16.30 hod