- Kultura a volný čas
- Komunitní centrum Záměl a Zahrada Dobromysl
- Aktuality
- Sad starých odrůd - realizovaný projekt
- Rekonstrukce komunitního centra 2021-2022
- Štěrkový záhon s hmyzím hotelem - projekt
- Kynologická organizace
- Hasiči
- Úvodní strana
- Aktuality
- Fotogalerie
- Jak se chovat při ohrožení
- O nás
- Historie
- Družstvo
- Technika
- Ohlášení pálení klestí
- Zajímavosti a informace
- JPO
- Historie JPO
- Výjezdy JPO
- Dotace
- Myslivci
- Paleček
- Sportovní klub
- Úvodní strana
- Aktuality
- Fotogalerie
- Kontakty
- Vznik SK Záměl
- Vznik volejbalu
- Vznik stolního tenisu
- Odkazy
- Včelaři
- Má vlast
- Má vlast - můj domov o.s.
- Aktuality
- Fotogalerie
- Pravidelně se opakující akce
- Kontakt
- Planetární stezka v Záměli
- Sportoviště u vagónu
- Kalendář akcí
Štěrkový záhon s hmyzím hotelem
V roce 2023 jsme si napsali žádost o grantovou podporu z Nadačního fondu Škoda Auto a uspěli jsme. Ve spolupráci s komunitou se nám pak podařilo vybudovat nádherný štěrkový záhon s kamennými zídkami z místního pískovce a velký ukázkový hmyzí hotel s informační tabulí.
Na celé akci se postupně podíleli účastníci pravidelného zahradnického workshopu Přírodní zahradničení (průměrně 6-11 osob), odborný pracovník z místního kamenictví, techničtí pracovníci obce, místní truhlář a klienti z Ústavu sociální péče pro mládež v Kvasinách v rámci zahradně terapeutických setkání v Zahradě Dobromysl. Děti z místní základní školy nám pomohly vyplnit hmyzí hotel vhodným materiálem a v rámci tohoto setkání proběhlo i povídání na téma hmyzích opylovačů.
Původní stav
Firma TEKAM Záměl jako sponzorský dar věnovala dopravu veškerého materiálu a manipulaci a transport pískovcových žlabů z chléva na místo v záhoně a také veškerou práci mistra kameníka. Díky tomuto štědrému daru mohl záhon vzniknout v takovéto prvotřídní kvalitě.
Díky společnému budování záhonu komunitním způsobem (7 setkání v rámci pravidelných workshopů) jsme si nově vyzkoušeli, že lze do všech fází projektu zapojit veřejnost a členy komunity. Práce v 6-10 lidech je výrazně rychlejší a radost ze společného díla je násobně vyšší. Právě společná práce a její výsledky výborně vytváří komunitu, vztahy v ní a také vztah k místu a výslednému dílu. Setkání se společně účastnili lidé v produktivním věku, maminky s malými dětmi i senioři – muži i ženy a tím docházelo k mezigeneračnímu propojení. Vždy jsme se nakonec každého setkání odměnili společným posezením u kávy a čaje, probrali zahradnické zkušenosti a společně vždy po měsíci zhodnotili změny. Postupná realizace byla velmi dobrá ze zahradnického hlediska – vždy po měsíci jsme vytrhali nově vyrostlý plevel a protože jsme to opakovali čtyřikrát, vyhnuli jsme se tak použití netkané černé textilie, která je pro rostliny zcela nevhodná a škodlivá.
Díky tomuto projektu vznikla nová zahradnická komunita stejně nadšených lidí, která si na další roky již plánuje pokračování společné práce na dalším úseku zahrady:).